生き甲斐 - loe [ikiɡai]
Milline oleks elu 100 aastasena? Kui vanaks inimesed üldse võiksid elada? Mida vanemaks me saame, seda enam ilmselt mõtleme oma elu mõtte ja ilu üle. Mis teeb elu elamisväärseks ja õnnelikuks isegi kõrges vanuses? See küsimus erutab nii tavainimesi kui ka teadlasi üle terve maailma ja just seepärast on huvitav uurida nende inimeste elukorraldust, kes elavad keskmisest tunduvalt kauem. Maailmas on teada viis nn „sinist piirkonda“ kus terve kogukonna keskmine vanus on tunduvalt kõrgem, kui mujal maailmas. Nendes „sinistes piirkondades“ on koguni inimeste keskmine eluiga 100 aasta ringis. Kui Sind huvitab kuidas elada 100 aastaseks, siis vaata Dan Buettner’s TED talk on How to Live to 100+ . Dan Buettneri’i videos on nii mõnedki üllatavad tegurid, mis soodustavad pikka, elujõulist ja õnnelikku elu. Toitumine ja tervislikud eluviisid on kindlasti osa sellest, aga ainult neist ei piisa. Üks asi, millest räägib Dan Buettner on Jaapanist Okinawa saarelt pärit mõiste Ikigai.
Jaapanlased Okinawa saarelt väidavad, et igal inimesel on oma Ikigai (生き甲斐, hääldatakse [ikiɡai]). Ikigai on see, mille pärast me hommikul üles tõuseme, Ikigai on elus olemise mõte ja rõõm, see on eluiha ja kirg, mis annab rahulolu, õnnetunde ja sisu elule ning aitab elada vaimses ja füüsilises tippvormis võimalikult kaua.
Jaapani kultuuris on „elamisväärse elu e. ikigai“ tunnetus üks inimese heaolu näitajaid. Ikigai tähendus on ka „elu eesmärk“ ja „elu mõte“. „Elamisväärse elu (ikigai)“ tunnetamine peegeldab isiksuse teadlikkust sellest, mis motiveerib teda elama, mitte ainult selliseid asjaolusid nagu hea tervis, hea töö, lootused ja nende täitumine.
Terminit Ikigai kasutatakse sellises tähenduses nagu „see hobi annab minu elule mõtte (ikigai)“ või siis „minu elu eesmärgiks(ikigai) on üles kasvatada õnnelikud lapsed“. Jaapani ÕS annab Ikigai tähenduseks „rõõm ja heaolu elus olemisest“ ja „elu väärtuse tajumine“
Ikigai’d aitab kujutada järgmine joonis:
Joonisel on 4 ringi, mis üksteisega kattuvad ja Sinu Ikigai paikneb nende kattuvate ringide keskmes. Kui mõnes ringis (loe: valdkonnas) jääb üht-teist puudu, siis suure tõenäosusega ei ela Sa oma elu parimal võimalikul viisil. Ja mitte ainult seda, vaid Sa ise loobud oma võimalusest elada õnnelikult ja kaua.
Pika ja õnneliku elu saladus ei ole sugugi elamine parema homse ootuses. Selleks tuleb elada täna. Ja mitte lihtsalt elada, vaid teadvustada oma elu mõte juba täna.
Kus Sina oma ikigai otsingutega oled?
– Kas Sa teed midagi, mida Sa armastad?
– Kas Sa teed midagi, mida maailm vajab?
– Kas Sa teed midagi, mida Sa oskad hästi?
– Kas Sa teed midagi, mille eest Sulle tasutakse/Sind tunnustatakse?
Milline on Sinu elu eesmärk täna? Kuidas elada kauem, õnnelikuna ja tervemana?
Mida arvad Sina?
Pildi autor: Tanel Rannala joonmeedia.ee