Räägime esmalt sellest, millest tasakäik ehk SLOW kohe ÜLDSE EI OLE!
SLOW ei tähenda, et hakkame tegema kõike aeglaselt, nagu aegluubis ja enam kunagi midagi KIIRESTI ei tee. KIIRE jääb edasi igapäevasesse ellu olles ja on mõnusalt stressi tekitav osa 21. sajandi globaliseerunud hi-tech elust.„Tasakäik“ on meeletuletus, et:
- Tuleks lõpetada läbi elu jooksmine sellise kiirusega, et unustame, kes me oleme, mis on meie põhiväärtused ja millised on head tavad ning mõistlikud teod. Me peame uuesti õppima kuulama oma sisehäält, mis meid juhib , sest ilma selleta keeravad paljud meist pidevalt asju tuksi – nii isiklikus elus, kui lapsevanemana, kui ettevõtjana ja ka poliitikuna.
- Tuleks lõpetada läbi elu jooksmine sellise kiirusega, et teeme ühtlasel turbo-kiirusel ka neid asju, mis ei ole mõeldud kiiresti tegemiseks ( nagu lapse kasvatamine või hea lõunasöögi valmistamine). Me peame uuesti õppima tegema asju õigetel kiirustel – ja võtma aega, kui need asjad on elutähtsad.
- Tuleks lõpetada asjade tegemine samaaegselt – ehk pidev multitasking – ja hakata uuesti elama rohkem hetkes, fokusseerides ennast sellele, mis on meie ees nüüd ja praegu. Liueldes pinnapealselt läbi elu ei too me ellu piisavalt tähenduslikkust ja see tekitab õõnsa ning mõttetu tunde. Võta aeg maha ja sukeldu ellu!
- Me peame aja maha võtma ja leidma endas energiat, et olla kohal, selles maailmas, kus me praegu elame. Kogu aeg kiirustades ei ole me vahel kohal ka iseenda eludes, rääkimata sellest, et teaks, kes meie naabrid on, või millega nad tegelevad. Samal ajal on terves maailmas palju probleeme, mis otseselt puuduvad meid kõiki ning samuti ootavad lahendamist. Me peaks leidma aega globaalsete probleemide lahendamiseks enda jaoks.
Peaaegu iga tähtis asi elus muutub paremaks, kui ainult teha seda aeglasemalt.... Isegi elu ise!
Go Slow @heart (tasakäik südames)
- Oled vähem koormatud tihedast päevakavast
- Oled vähem stressis ja Sul on rohkem energiat
- Oled vastuvõtlikum ja parem kuulaja
- Oled intuitiivsem ja rohkem kontaktis oma sisemise minaga
- Oled rohkem „kohal“ oma elu tähtsatel hetkedel
- Oled kaastundlikum ja heasüdamlikum
- Suurema tõenäosusega sööd tervislikumalt, magad paremini ja liigud rohkem
Go Slow @work (tasakäik tööl)
Sihikindlad inimesed, kes õpivad tegema tööd õigel kiirusel ja kes määravad ise oma rütmi elus, edestavad pea alati oma kolleege ükskõik mis töös.
- Võta hoogu maha ja saavutad kiiremini ja paremad tulemused
- Teed vähem vigu
- Oled vähem haige
- Oled loovam, innovaatilisem ja produktiivsem
- Saad lihtsamini hakkama muutustega
- Oskad paremini mõelda pikas perspektiivis ehk näed suurt pilti
- Oled parem ja osavõtlikum juht
- Oled lihtsalt õnnelikum
"Üleilmastumine on paratamatu ja selles ei ole midagi halba,
kuid patrioot tuleb olla, sest muidu jääb hing juurteta",
ütleb tuleval laulupeol tarkust jagava vanaisa rollis üles astuv
Ivo Linna.
Organisatsioonid ja firmad, kelle töötajad on tervemad ja õnnelikumad, ning kellel on hea kodune ja tööelu tasakaalus, neil on:
- 20% kõrgem tootlikus töötaja kohta
- 16.1% suurem turuväärtus
- 57% kõrgem aktsiate tagasitootlikus
USA Haiguste Ennetamise ja Kontrolli Keskus on oma uuringute leidnud, et firmad säästavad 3-6$ iga 1$ kohta, mis nad investeerivad heaolusse.
Go Slow @home (tasakäik kodus)
Vanemad, kes õpivad Slow meetodil oma lastega suhtlema suudavad reeglina juba mõne päeva jooksul väljuda oravarattast ja nautida lapsevanemaks olemist ilma stressi, pideva kiirustamise, kohustuste ja süütunde ja väsimuse piiril elamiseta.
Lapsevanemana annab Slow Sulle:
- Saad lahti ülekoormatuse tundest kiirustavas elus – oled vähem stressis ja sul on rohkem energiat
- Mäletad ja väärtustad rohkem hetki, mis veetsid koos oma lastega
- Sinu suhted lastega muutuvad paremaks ja tugevamaks, ilma, et peaksid selleks rohkem aega kulutama kui sa seda juba teed
- Aitab sul tähele panna neid hetki laste elus, millest ei saa läbi joosta – hetki, millal sa pead olema olemas, toetamas, juhendamas ja kuulamas, hetki, millest saad ammutada energiat!
- Aitab kaasa teadlikule püüdlusele tuua Tasakäik ka oma laste ellu. Julgustada neid elama tasakäigul – tundma vahel igavust – jättes ruumi ja aega ise välja mõelda ja avastada, kes nad tahavad olla, mitte kelleks Sina või muu maailm tahab neid vormida
- Muudab sind loovamaks ja efektiivsemaks tööl.
Ok, ok, ma saan aru, aga tegelikult pole ju kiirustamine nii paha
Kahjuks elavad paljud minevikust põgenemise või tulevikku kiirustamise tähe all, iPhone ühes ja cappucino teises käes. Me oleme teadlikud ja kirglikud ja samas hajameelsed ning pidevalt rööprähklevad ja meil ei ole selget sihti ega aega maailma muuta. Me tahame saada kellekski ja olla tunnustatud ja kiiresti ning kohe. Ja me unustame sealjuures enda, oma pere ja lapsed....
Kas siis kõike peab tegema aeglaselt?
See kõik algas Slow Food’iga, pärast seda tuli SlowTravel, siis Slow City ja autovabad päevad, Slow Management jne. Tundub, et maailmal on vaja aeg maha võtta, et uuesti iseendaga parem ühendus saada.
Õiget kiirust!