Juhtimisega seostuvad mõisted enesejuhtimine ja eneseregulatsioon. Põhitähelepanu on sellel, kuidas juht iseenda moviteerimise ja juhtimisega hakkama saab. Alles seejärel on kohane küsida, kuidas ta teisi motiveerib ja juhib.
Enda motiveerimist ja juhtimist on kohane võrrelda arsti tööga. Tervisehädade puhul on tavapärane protsess järgmine.
Diagnoos
Kui mul jääb selg haigeks, siis ma pean teadma, millest see on tingitud. Võibolla traumast, võibolla valest liigutusest, kehahoiust, toitumisest. Isegi kui see on tingitud valedest liigutustest, ei tarvitse ma ise teada, millised need valed liigutused on, mis mu seljavalu põhjustasid.
Ravi määramine
Kui valu on tingitud valedest liigutustest ja ma tahan selga ravida, siis pean ma kõigepealt lõpetama valede liigutuste tegemise. See võib juhtuda iseenesest – valu lihtsalt ei lase mul jätkata. Aga võibolla pean ma ennast selleks sundima või õppima õigeid liigutusi tegema. Ka sellest ei tarvitse aidata. Ma pean teadma, kas ma vajan lisaks massaaži, elektriravi, kiropraktilist abi, kirurgilist ravi või midagi muud.
Ravi
Enda selga ei saa ise hästi masseerida. Endale ei saa hästi elektriravi teha. Enda selga ei saa ise paigale nihutada ega opereerida.
Järeldus on lihtne - nii diagnoosiks kui raviks on vaja appi kedagi, kes asja tunneb, kõrvalt hindab, aitab. Seda vajab ka arst oma hädadega.
Sama on juhtimises, mille keerukus seisneb sellest, et tuleb pidevalt midagi muuta, iga päev uue olukorraga kohaneda ja otsustada. Sealjuurees muuta ka iseennast. Enda käitumise muutmine on aga üks keerukamaid muudatusi üldse.Isegi kui tahta seda ise teha, ennast ise aidata, on selleks vaja põhjalikku diagnoosi. Ka siis, kui kasutada eneseabi õpikut või (juhtimise) käsiraamatut, kulub ära kõrvaline abi - oma (pidevalt muutuvate) mõtete kaalumiseks ja võrdlemiseks teiste (asjatundjate) omaga, uute tegevusvariantide lisamiseks, parima tegevuskava (raviplaani) loomiseks ja selle ellu viimiseks.
Kõrvalise abi vajadusega ei viita ma münchauseni sündroomile, vaid Rudolph Erich Raspe poolt kirja pandud tuntud loole parun Münchausenist, kes ennast ise koos hobusega juukseidpidi soost välja tõmbas. Lisaks meenub mulle kreeka matemaatiku Archimedese kuulus ütlus: andke mulle toetuspunkt ja ma liigutan maakera. Vaimse toetuspunkti järele olen isegi vahel vajadust tundnud ja õnneks selle ka coachi näol leidnud.
- Ülo Vihma