Kaasautorid: Argo Tammemäe, Arno Baltin, Ülo Vihma

Piltide abil paberil mõtlemine võib tunduda hirmuäratava väljakutsena. Kuid uuega alustades tasub kiirustada aeglaselt. Visualiseerimiseks-joonistamiseks kasulikke oskusi saad omandada samm sammult. Alustada võid sellest, et õpid ära ühe visuaalse tähestiku. Seda täiendades ja “tähtedega”  eksperimenteerides saad üha rohkem kujundeid oma visuaalse mõtlemise tööriistakasti. Nii rikastad oma märkmeid ja suudad ka teistele oma mõtteid paremini selgitada.

Alustame siis algusest. Kõige lihtsam tähestik koosneb viiest “tähest”: ring, ruut, kolmnurk, joon, punkt. Juba ainuüksi nende abil saad Sa joonistada ükskõik mida. Et see nii on, selle tõestuseks joonistasime igaüks siia mõned pildid, kasutades üsnagi kohmakat Google’i joonistusprogrammi. NB! See võttis meil aega mõni minut ja keegi meist pole joonistuskursustel käinud!

Esimese pildi tegime nii, et igat elementi kasutasime vaid üks kord. Tulemus on selline.
nd


Teise pildi tegime kõik samast objektist, antud juhul siis inimesest. Elemendid on samad, aga neid võis kasutada korduvalt. Tulemus on selline.
nd

Kui nüüd piinlikult täpne olla, siis Argo joonistusel on kasutatud ka kaart. See viitab võimalusele oma “tähestikku” edasi arendada ja lisada sinna  uusi “tähti”. Nii võib põhielementide ehk visuaalse tähestiku hulka lisada näiteks spiraali, kaare, sõlme, silma, pilve (popkorni). Nende kombinatsioonist saab joonistada näiteks sellise pildi.
Näide 3

Nende avatud(!)  ja suletud(!) kujunditega saad kombineerida ükskõik millist visuaali. Insenerliku mõtlemise ja joonestamiskalduvusega inimene võib koostada voodiagramme või graafikuid, visandlikuma mõtlemise ja vaba käega joonistaja võib kujutada inimesi mitte ainult kui märke, vaid ka tegutsemas ja suhtlemas. Sina võiksid proovida näiteks nende algtähestikku kuuluvate detailide abil kujutada Eesti tähestikku või kõiki numbreid. Proovi kohe järgi! Kui oled aru saanud, et “vist saab tõesti”, siis vaata järgmiseks harjutuseks enda ümber, kus Sa praegu oled. Vali välja mõned lihtsamad objektid ja vaata, kuidas oskad neid joonistada, kasutades kujundeid visuaalsest tähestikust. Joonista ükskõik millega, kas või näpuga higisele aknaklaasile...

Aga tulles tagasi algusmõtte juurde - alustades pole põhjust kiirustada ja oskusi on kasulik omandada samm sammult. Seda ka sellepärast, et tekitada endale eduelamusi, mille pinnalt edasi liikuda. Kui latt kohe  liiga kõrgele seada, võib Sind tabada pettumus ja Sa lööd uue oskuse omandamisele käega. Eriti kui pole kedagi kõrval toetamas ja tagant õhutamas. Meie omalt poolt pakume sellist tuge oma töötubades (vt  4 hommikust visuaalse intelligentsuse arendamise töötuba juba maikuus). Seal õpime visuaalset mõtlemist erinevate ülesannete ja probleemide lahendamiseks.

Lõpetuseks näide sellest, et me ei räägi kunstist ega õpeta joonistamist selle tavapärases mõttes. Meie jaoks on oluline ideede kommunikeerimine, mitte puhas kunst. Näiteks kui joonistaksid nüüd vasaku käega ühe “halvasti” joonistatud autoportree endast, seejärel parema käega “paremini”  joonistatud autoportree endast ja liseksid veel ka foto endast, siis näed, et kõigil juhtudel oleksid pildil ikkagi sina. Kui keegi sinu joonistusest aru ei saa, sellele lisa kommentaar ja kõik on selge.
nd